Geszt község honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatók
Indulás: 2005-11-26
 
Elérhetőség
Email és skype: erdospal23@gmail.com
 
Geszt község földrajzi nevei

Ady Endre utca: A két világháború között az utca hivatalos neve gróf Bethlen István utca volt.

Akasztóhalom: Gyepes, 1,5 méter magas és 60 X 80 méter széles domb, tetején a borosjenői Tisza család kriptájával.

Arany-lak: Tisza László (1765-1831) építette ismeretlen időpontban Steind nagyváradi kanonok számára. 1851-ben Arany János, 1894-1897 között pedig (a későbbi református püspök) Baltazár Dezső segédlelkész lakott benne. 1944-ben Jármalenkó orosz hadtestparancsnok a sáros utak kátyúit töltette fel vele. 1971-ben újjáépítették, és azóta Arany János irodalmi emlékház néven müködik.

Baglyos-puszta: A gróf Tisza uradalom egyik majorja volt, ökör és szarvasmarha gondozótelepként müködött, a vezetője Kertmegi Sándor béresgazda volt. 1945 után a helybeli termelőszövetkezet használta hasonló célra.

Bagosi-tanya: A Vakrét közelében található Bagosi községi bíró tanyája, az 1920-as években Kurucsó István haszonbérlő használta.

Baranyi-tanya: Baranyi József uradalmi kulcsár az 1940-es években Tisza Kálmán gróftől földet és házhelyet kapott, ezen a területen áll a tanyája.

Begécsi-halom: Szántóföld, 2.5-3 méter magas és 50 X 50 méter széles kunhalom, az egykori nagyváradi római katolikus káptalan birtok területén.

Begécs-puszta: A mocsaraktól, laposoktól szűk helyre szorított kis falu a XII. században alakult a királyi várbirtokon. Fancsika és Peszere határától délre. Atyás vonalában. A XIII. század közepétől a Begécsi család birtokolja, de később birtokosként találjuk itt a velük rokonságban álló Mezőgyaraki családot is. A XVI. század közepétől az említett kisnemesek kezéből a váradi káptalan birtokába került. A XVII. század közepén a törökök elpusztították, soha többé nem épült újjá. 1761-ben a borosjenői Tisza család kapta meg adományként egynegyed részét, három negyed részét pedig a váradi káptalan. A felszabadulásig a Tisza család és a váradi káptalan birtokolta egynegyed/háromnegyed arányban. Ma halastó található ezen a helyen.

Bois de Boulogne: A kastélytól keletre mutató impozáns akácfasor volt a Tisza család számára a helyi Bois de Boulogne. A grófi család sétalovaglásra használta. A község villamosításakor az 1950-es években ez az akácfasor eltűnt.

Brandt-tanya: A községtől 2,5 kilométerre volt Brandt János gazdálkodó, gépész tanyája. A tanyához 30 katasztrális hold földterület és cséplőgépszín, csűr, góré, gyümölcsöskert, istálló, lakóház, műhely, traktorszín, tyúkól, zártkert tartozott.

Bugyi-kocsma: Bugyi Antal 1885-ben született a szomszéd községben Mezőgyánban, a kocsmáját és vegyeskereskedését 1927-ben alapította saját házában. A felesége Bíró Róza, a geszti kastély főszakácsnője volt.

Cinterem: A latin coemeterium szóból származik, ami templom körüli temetőt jelent. Erre vonatkozólag bizonyíték került elő 2004-ben, mikor a templomkertben csontokat találtak, melyek kora 200 évre tehetó.

Csegőd-puszta: Erdőgyarak község határához tartozó puszta, Nagyszalontától délre. A birtokot 1897-ben ifj. Tisza Kálmán és felesége Keglevich Erzsébet kapta meg. A birtokhoz modern, kényelmes kastély tartozott, melyben jelenleg gyerekotthon található.

Csendőrlaktanya: A XX. század elején építettte gróf Tisza István (1861-1918) földbirtokos. A felszabadulás után több funkciót is betöltött: iskola, orvosi szolgálati lakás, könyvtár, közösségi ház. Jelenleg kihasználatlan.

Csóklapos: Mezőgyán község határához tartozó szántóföld. A hagyomány szerint Tisza Ilona kapta cserébe egy csókért az öreg Tisza Kálmán fivérétől, Lajostól.

Csörsz-kút: A kút névadója a XIX. század elején élt helybeli parasztgazda volt, a kút az egykori gazdasági udvaron található.

Csörsz-sikátor: Nevét arról kapta, hogy a XIX. század elején ebben a sikátorban állt a Csörsz nevű helyi parasztgazda háza.

Dávidesz-tanya: Pántpusztán állt, a család később beköltözött a faluba.

Egyetértés tsz központ: A felszabadulás előtt ezen a helyen volt a Hitelszövetkezet épülete. A Kossuth Lajos utcában volt az Egyetértés Tsz központi irodája. Ez az épület akkor épült, amikor a Tsz felköltözött az egykori uradalmi majorból a falu központjába, addig az volt uradalmi intézői lakásban volt a Tsz irodája. A tsz napjainkra megszűnt, az irodát átalakították magánlakásnak.

Erdészlak: A Tisza uradalom vátyoni nagymajorjában található, az uradalom idején utoljára Müller Géza erdész és fővadász lakott benne 1934-1944. 1973 óta elhagyatva áll.

Főerdészlak: Vátyonpusztán található, mely a Tisza uradalom legnagyobb majorja volt. A gazdaság a Kisvátyon tanya és a Nagyvátyon nevű részekre volt felosztva. Az itteni majort, ebből írányitotta az épületben lakó Fekete Sándor intéző.

Főkertészi lakás: A Tisza uradalom geszti majorjában állt, az uradalmi főkertész lakott benne. Ezt a tisztséget 1832-ben Soltész András, 1941-1944 között pedig Berg József töltötte be.

Gépműhely: A Tisza uradalom gépei számára épült, a felszabadulás után a helyi tsz használta hasonló célra.

Gróf Bethlen István utca: A két világháború között a mai Ady Endre utca hivatalos neve volt.

Gróf Tisza István utca: A két világháború között a mai Kossuth Lajos és Petőfi Sándor utcák hivatalos neve volt. A felszabadulás után a községházától nyugatra eső szakaszát Kossuth Lajos utcának, a keleti szakaszt Petőfi Sándor utcának nevezték el.

Gróf Tisza nagymajor: A XVIII. század végén kezdték kialakítani a 23 falura kiterjedő uradalom központi majorját ezen a területen, a major négy részre volt felosztva: csikókert, konyhakert, szérűskert és tubuskert. A későbbiek során még két önálló részt hoztak létre: gépműhely és rózsakert. A majort 1944 után a helyi tsz használta állattenyésztési célra. Ma kihasználatlan.

Guj-dűlő: A Guj család Geszten a dicális összeírások szerint 1920-ban jelent meg. Guj László, a helyi uradalom radványi gazdaságának csikósa volt.

Hatház: Hat, hosszú különálló cselédház volt. Az uradalom alkalmozottai laktak benne. A világháború után a helybeliek és az oroszok lerombolták.

Hé-halom: Geszt községtől északnyugatra a vátyoni laposon húzódó Salamon-ér partján a Korhány-értől nyzgatra található 2-3 méter magas és 30 X 50 méter széles kunhalom.

Homoki-szőlőskert: 1936-ban, mint külterületi lakott helyet említik.

Horgasérdűlő: 1936-ban, mint külterületi lakott helyet említik.

Iklódy-kastély: A Szatmár vármegyei eredetű iklódi Iklódy család kastélya Vátyonpusztán, a Varga-kútnál állt, ezt a nádfedeles kastélyt iklódi Iklódy Róza építette a XIII. század elején. A tatárjárás idején leégett, a tulajdonos nem építette újjá.

Intézői lakás: A Tisza uradalom geszti majorjában állt, utoljára Régiusz Alfréd lakott benne, a világháború után a helyi tsz irodája kapott benne helyet.

Ispánlak: Valószínű, hogy ez volt a kisebb épület, amely az intézői lakás helyén állt. A tisztséget 1832-ben Fekete Mihály, az 1890-es években pedig Kovács Antal töltötte be.

Jankovich-tó: A gróf Tisza uradalom nagyszíkpusztai majorjának területén alakítatta ki Jankovich földbirtokos ezt a mesterséges halastavat. Az ő nevéhez fűződik még a pézsmapocok betelepítése is. A Jankovich-féle tavat az 1940-es években alakították át és kapcsolták össze az országos hírű Biharugrai halastavakkal.

Jegyzőpajta: A homoki szőlőskertben állt Tóth Mihály községi főjegyző tanyája. Napjainkra csak a földrajzi név őrzi emlékét.

József Attila utca: A két világháború között a hivatalos neve gróf Tisza Kálmán utca volt, a mai nevét az 1950-es években kapta.

Két juhász halom: Gyepes, 1,5 méter magas és 40 X 50 méter széles kunhalom.

Kétsor: A két világháború között a hivatalos neve gróf Tisza István utca volt. Az 1950-es évektől a Kossuth Lajos és a Petőfi Sándor utca neveket viseli.

Királyhalom. A ma Romániában található Cséffa község felé vezető úttól jobbra látható.

Kisgeszt: A középkorban a falunak ezen a részén laktak a jobbágyok. Ma az Ady Endre utca, a Kossuth Lajos utca egy része, a Liget utca és a Rákóczi Ferenc utca található ezen a részen.

Kiskastély: A Tisza uradalom geszti majorjában található, építési ideje ismeretlen. 1923 körül átépítették özv. Tisza Istvánné és második férje dr. Rakovszky Iván m. kir. belügyminiszter számára.

Kisvátyon tanya: Ez volt a Tisza birtok vátyonpusztai gazdaságának egyik központja, a tanyán erdészlakás, négy hosszú cselédház és egyéb épületek voltak.

Kolostor: A jezsuita kolostort az Árpádházi királyok alatt építették, majd az 1241. évi tatárjáráskor leégett, később vármegyeháza lett. 1772-ben a borosjenői Tisza család itt építette fel barokk stílusú kastélyát.

Korhány-major: 1944-ben, mint külterületi lakott helyet említik.

Kotszeg: 1944-ben, mint belterületi lakott helyet említik. Ma a Szabadság utca nevet viseli.

Kőház: Az 1850-es években a perzekutor hadnagy lakott benne, aki az itt elfogott betyárok ügyében mondott ítéletet.

Kőhíd: A Mátéháza dűlőtől a Korhányon át egy híd vezet keresztül, 1780-ban épült, 1808-ban háromlyukú kőhíddá bővítették. Ez a híd Geszt és Mezőgyán községeket összekötő legrégebbi útvonal az ún. Ócska út szakaszára esik, keresztül vágva a "Fodor Pál rét farkát".

Kunszállás: A ma Romániában található Atyás község határához tartozó Radványi erdő alatt volt a kunok egykori települése.

Libárdi-puszta: A geszti Tisza uradalomnak az Atyás község határában lévő részének volt a majorja.

Lunkán sikátor: Lunkán István házát az 1890-es évek végén az uraság megvette és lebontatta, hogy lejárót biztosítson a nyugati fekvésű földterületekhez.

Müller-tanya: Müller Géza, a Tisza uradalom erdésze és fővadásza lakott benne.

Nagygeszt: A középkorban a falunak ezen a részén álltak a nemesek kastélyai, kúriái, mint a Begécsy, Bodiszló, Csegődy, Geszthy, Iklódy és Mezőgyaraki családoké.

Nagyhalom: Erdősült, 3-4 méter magas és 70 X 80 méter széles kunhalom. A domb tetején található a Tisza kripta.

Nagy sikátor: Nevét onnan kapta, hogy ezen a sikátoron lehet lejutni Nagy Sámiel (1769-1828) egykori geszti jegyző lakóházához., melyet a leszármazottak 1905-ben újjáépítettek. Ma a szépunokája Szász Andrásné Beleznay Ilona nyugdíjas földrajz és biológia tanár lakik benne.

Ócska kripta: A régi temető közepén található, a 20 méter magas dombba épült kripta. Egyedül Rakovszky Ivánné anyja csíkszentmihályi Sándor Kálmánné thindárosi Dindár Ilona volt itt eltemetve. Sajnos napjainkra kifosztották.

Óvoda sikátor: Nevét onnan kapta, hogy 1902-ben gróf Tisza István (1861-1918) Bagdi Mihály helybeli paraszt nagygazdától megvette az itt álló házat óvoda céljára, mely az 1960-as évekig müködött. Ezt az épületet később elbontották a tsz agrármérnöki szolgálati lakást építetett a helyén. Az új temetőhöz lehet lejutni ezen a sikátoron.

Pálinkási lakás: A Tisza kastély mellett áll. Az itt lakó inast az emlékezet szerint Pálinkásinak hívták. Ma a községi óvodája található az épületben.

Pálmaház: Az uradalom geszti majorjában állt, itt nevelték az uradalmi kertészek a zöldségféléket a kastély számára.

Pántpuszta: A XIX. század elején Püber Ágoston, 1901-ben pedig palotási Világhy Nándor birtoka volt. 1920 után a község rizstelepet létesített ezen a területen.

Radvány: Atyás község határához tartozó puszta Romániában. 1761-1944 között a borosjenői Tisza család birtoka volt. Többféle célra használták, mint ménesbirtok, erdőgazdaság, tógazdaság. Három részre volt felosztva: Radványi erdő, Radványi halastó és Tisza-Radvány, ez volt a központi majorja az itteni Tisza uradalomnak, melynek területe 2499 katasztrális holdra tehető.

Rózsa sikátor: Nevét arról kapta, hogy az 1840-1850-es években Rózsa Sándor, a geszti uradalom konvenciós alkalmazottja volt. Ezen a sikátoron szökött meg a perzekutorok elöl.

Szabadság utca: A két világháború között a hivatalos neve gróf Tisza Kálmán utca volt.

Szalontai-tanya: 1973-ban, mint külterületi lakott helyet említik.

Szalontai út: Geszt községet kötötte össze Nagyszalontával. Ma a Dózsa György utca a hivatalos neve.

Szamárbőgető csárda: Az uradalom tulajdona volt, a földesúri haszonvételt szolgálta. A Geszt és Nagyszalonta közötti út mellett állt. Rózsa Sándor is megfordult benne többöször. K. Nagy Sándor 1885-ben már csak a leégett csárda romjait látta.

Temető halom: A régi református temetőben található, ez a 2,5 méter magas és 50 X 60 méter széles kunhalom.

Tessedik fa: A Tisza kastély parkjában, a csikókert szélén volt egy, a grófnő által nagy becsben tartott négyágú fehér akácfa, melyet Tessedik Sámuel szarvasi evangélikus lelkész hozott egy alkalmi látogatásakor. Később a vihar az egyik ágát le is hasította. A "méltóságos asszony" emlékeztető táblát tetetett a fa elé. Ma már nincs meg, 1944-ben a gesztiek kivágták.

Tisza-kastély: A borosjenői Tisza család által 1772-ben építetett barokk stílusú kastély. 1954-ben a helyi iskola kapott helyet benne.

Tisza-kripta: A régi református temetőben áll, a Feketehalom tetején. Utoljára 1969-ben temették ide Rakovszky Ivánné Sándor Jolánt.

Tisza-Radvány: Atyás, majd 1890-től Geszt községhez tartozó puszta. A geszti uradalom egyik majorja volt, az uradalom román származású idénymunkásai laktak. Ma Romániában található.

Tisztilak: A XVIII. században épült. 1885-ben Kiss Pál tiszttartó és Nagy Ferenc számtartó, ügyvéd lakott benne. Az 1960-as évektől a község óvodája található itt.

Tubustorony: Az uradalom geszti majorjában állt. Két, kétszintes kb. 20-25 méter magas épület voltak. Az alsó szintjén terményt tároltak, a felső szintjét pedig hús füstölésre használták. Az oroszok 1944-ben elbontották.

Urasági cselédház: A vátyonpusztai nagymajor kisvátyoni tanyáján található. Tisza Kálmán gróf cselédei éltek benne.

Újtemető: Az óvoda sikátor lejáratánál a mai temető helyén valamikor bikaistálló és füveskert volt, innen származik az elnevezés Bikaakol, mellette az ún. Füveskertben tárolták a jószágnak lekaszált szálastakarmányt.

Vadászlak: A XVIII. században épült. A XIX. század közepén az uradalmi vadászok gyülekezőhelye volt. 1885-ben ez volt a Tisztilak, 1944-ben a Pálinkási lakás. Az 1960-as évektől a község óvodája kapott benne helyet.

Vakrét-dűlő: 1936-1944 között, mint külterületi lakott helyet említik.

Védpart: A román határ mellett húzódik. Az 1930-as években munkaszolgálatosok lapátolták a földet, ezen a helyen.

Vincellérház: A külterületen lévő Homoki szőlőskertben állt. 1806 körül épült. A mindenkori uradalmi vincellér lakott benne, a második világháború után a gesztiek és az oroszok lerombolták. Ma a pincéjének a helyén lévő gödör látható.

Források, irodalom:

Balla Zsuzsa, Csák Péter, Márton Mátyás, Somlai Zoltánné: Békés megye. Magyarország földrajzinév-tára II. Szerk.: Földi Ervin. Kartográfiai vállalat. Budapest, 1980

Dr. Kovács Béla: Ugra története. Szerk.: Dr. Kovács Béla. Debrecen, 1993

Gonda János, Sujtó István: A geszti Egyetértés mezőgazdasági Tsz tervezett vetésterülete 1981-82. gazdasági évre. Geszt, 1981. szeptember 24.

Kereskényi Miklós, K. Cseh Edit: Geszt. Szerk.: Erdmann Gyula. Kiadja a Száz magyar falu könyvesháza kht. Budapest, 2002

Kérdőíves ragadozó felmérés. Szent István egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi kar, Vadbiológiai és vadgazdálkodási tanszék. Gödöllő, 2000. augusztus 10.

Magyarország helységnévtára 1937. Szerkeszti és kiadja: a magyar királyi központi statisztikai hivatal. Budapest, 1937

Nagyszalonta és Okány. A III. katonai felmérés térképlapjai 5267. 1. Magyar királyi állami térképészet, Budapest.

Szász Andrásné: Geszt község története. Geszt, 2001

Szelekovszky László: Békés megye kunhalmai. Békéscsaba, 1999

Virágh Ferenc: Békés megye. Magyarország történeti statisztikai helységnévtára 3. Budapest, 1993

 
Óra
 
Kapcsolódó linkek
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Keresők
 

Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!